Milliyet (21.05.2017)

Noktanın Ve Renklerin Devranında Hazret-İ Fatime Sergisi Dolmabahçe Sarayı’nda Açıldı

Ebru sanatının önemli ustalarından biri olarak gösterilen Niyazi Sayın’ın ebrularını ve günümüz hattatlarından Mahmut Şahin’in hatlarını yaptığı “Noktanın ve Renklerin Devranında Hazret-i Fatime” Sergisi Dolmabahçe Sarayı’nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Ebru sanatının önemli ustalarından biri olarak gösterilen Niyazi Sayın’ın ebrularını ve günümüz hattatlarından Mahmut Şahin’in hatlarını yaptığı “Noktanın ve Renklerin Devranında Hazret-i Fatime” Sergisi açıldı. Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleşen açılışa Niyazi Sayın, hattat Mahmut Şahin, sergiyi organize eden Revak Yayınevi Genel Koordinatörü Kahraman Özkök, yazar Belkıs İbrahimhakkıoğlu ile çok sayıda davetli katıldı. Açılış, Ruhi Ayangil’in önemli eserlerden oluşan konseriyle başladı. Ardından “Noktanın ve Renklerin Devranında Hazret-i Fatime” Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi. Katılımcıların dikkatle incelediği sergide Hz. Fatime’nın isimleri, künyeleri ve sıfatlarından oluşan 63 eser sanatseverlerle buluştu. Ayrıca sergideki çalışmalardan oluşan “Hazret-i Fatime’nın İsimleri” kitabı da hazırlandı. Revak Yayınevi tarafından albüm niteliğinde özenle hazırlanan kitap, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

“Böyle bir bütün sergi şimdiye kadar açılmamıştı”

Hatlarında imzası bulunan hattat Mahmut Şahin, “Kahraman Özkök ile bir araya gelince Hz. Fatime validemize peygamber efendimizin yaşı hürmetine 63 tane eser hazırlayalım diye düşündük. Böyle bir gelişmeyle bizim sergimiz açılmış oldu, proje böyle başladı. Daha sonra Niyazi Sayın Hocamız ebrularını verince bizim için çok keyifli oldu. Niyazi Sayın Hocamla birlikte ben bu sergiyi artık benim değil, Niyazi Hoca’nın sergisine kendimi katılmış olarak hissediyorum. Hz. Fatime validemizin ehlibeyt sevgisi olmazsa olmazlardandır ama bunu ne yazık ki dile getiremeyiz. Ehlibeytle alakalı böyle bir sergi ilk kez böyle açıldı. Daha önce çalışmalar yapmışlar fakat böyle bir bütün sergi şimdiye kadar açılmamıştı” dedi.

“Türkiye’de de dünyada da ilk defa böyle bir kompozisyon meydana geliyor”

Sergiyi organize eden Revak Yayınevi Genel Koordinatörü Kahraman Özkök, “63 tane levha var. Levhaların ebruları kutb-u nayi Niyazi Sayın Hocamıza ait, Hattat Mahmut Şahin Bey’in levhaları zannederim Türkiye’de de dünyada da ilk defa böyle bir kompozisyon meydana geliyor. Çünkü daha evvel isimleri kitap olarak muhtelif memleketlerde yayınlanmışsa da levha haline sanat yoluyla ilk defa arz ediliyor. Bu bakımdan mühim bir çalışma Cenab-ı Hak fevzinden cümlemizi nasipdar eylesin. İnsanları bir şeye davet emek değil onların onlara teveccühü mesele” diye konuştu.

“Hem manevi dünyamıza hem kültür dünyamıza büyük bir hizmet”

Sergideki çalışmaları dikkatle incelediğini ifade eden Belkıs İbrahimhakkıoğlu, “Böyle bir çalışmanın ifadesi gerçekten çok zor ama bütün ehlibeyt sevdalılarına büyük bir hediye olmuş. Bizim de eksik bir tarafımız, çok büyük bit kültür çalışması olmuş aynı zamanda hem manevi dünyamıza kültür, hem dünyamıza büyük bir hizmet. Düzenleyenlere gerçekten minnettarız. devamını dinliyoruz” şeklinde konuştu.
“Hepsini bir arada görmek bizi mutlu etti”

Sergideki çalışmalardan çok etkilendiğini dile getiren Mehmet Genç, “Sergiye daha yeni geldim ama kitabını gördüm. Hz. Fatma Hanımefendinin yani annemizin bu kadar güzel isimlere sahip olduğunu bu sergide ve kitapta gördüm çok da mutlu oldum. Literatürde duyuyorduk, sohbetlerde işitiyorduk ama hepsini bir arada görmek bizi mutlu etti” ifadelerini kullandı.

“Noktanın ve Renklerin Devranında Hazret-i Fatime” Sergisi 21 – 28 Mayıs tarihleri arasında Dolmabahçe Sarayı’nda sanatseverin ziyaretine açık olacak. Albüm niteliğinde özenle hazırlanan kitap da sanatseverler için satışa sunuldu.

  • Posted by
  • on June 28, 2017
  • Comments are off
  • Basın ,